3 مرحله شستشوی روتختی

شستشوی روتختی شاید کار ساده‌ای باشد، اما از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا؟ به این دلیل که شست و شوی منظم روتختی از جمع شدن سلول‌های مرده پوست، چرب شدن، بوی بد گرفتن و رشد باکتری‌ها در محل خواب شما جلوگیری می‌کند. علاوه بر همه اینها، شست و شوی مرتب روتختی می‌تواند از آلرِژی نیز جلوگیری کند؛ چرا که گرده‌ انواع گیاهان، گرد و غبار و موی حیوانات همگی پس از شست و شو از بین می‌روند.

اما شست و شوی روتختی با همه سادگی‌اش ترفندهایی دارد که برای نتیجه بهتر باید آنها را یاد گرفت. چرا که در صورت اشتباه انجام دادن فرایند شست و شو، ممکن است به روتختی خود آسیب زده، عمر مفید آن را کم کنید! به همین دلیل است که این راهنمای کامل را برای شما آماده کرده‌ایم تا بتوانید بدون آسیب زدن به رو تختی خود، آن را در سه مرحله بشویید.

 

سه مرحله برای شست و شوی روتختی

شست و شوی درست و صحیح روتختی را می‌توان به سه مرحله آماده سازی، شست و شو و خشک کردن، تقسیم کرد. با این حال قبل از انجام هر کاری و شروع شست و شو، باید به راهنمای روی خود پارچه مراجعه کنید. دلیل چنین امری این است که برخی پارچه‌ها برای شست و شو به شرایط خاصی نیاز دارند. از این بحث بگذریم و به سراغ مراحل شست و شوی روتختی برویم.

 

 1. آماده سازی

قبل از شروع هر فرآیندی، باید از مرحله آماده سازی گذر کنیم. می‌توانید با دنبال کردن قدم به قدم مراحل زیر از آماده سازی به طور کامل اطمینان حاصل کنید.

برچسب روی روتختی را بخوانید

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که قبل از شستن روتختی باید انجام شود، خواندن برچسب روی روتختی است. معمولا تمامی پارچه‌ها و محصولات پارچه‌ای، یک برچسب دارند که به صورت خلاصه خریدار را در رابطه با شستشوی روتختی‌ و خشک کردن محصول راهنمایی می‌کند.

لباسشویی را شلوغ نکنید

سعی کنید روتختی را جدای از بقییه لباس‌ها و پارچه‌ها بشویید. این کار باعث می‌شود تا فضای کافی برای شستشوی روتختی‌ وجود داشته باشد و از دانه دانه شدن یا پرز گرفتن رو تختی جلوگیری شود. علاوه بر این با جدا شستن رو تختی‌ها، از چسبیدن کثیفی‌های دیگر پارچه‌ها به روتختی جلوگیری می‌کنید.

از تنیظیمات درست استفاده کنید

باید بدانید که دمای مناسب آب برای شست و شوی روتختی چقدر است. معمولا برای شستشوی روتختی‌، از بیشترین دمای نوشته شده بر روی برچسب محصول استفاده می‌کنیم تا از شر باکتری‌ها خلاص شویم. دمای معمول برای شستن روتختی چیزی بین 30 تا 60 درجه سانتی گراد است. اگر دمای آب را بیشتر از این بالا ببریم، به الیاف پارچه آسیب می‌زنیم.

بیش از حد از خشک کن لباسشویی استفاده نکنید

برای اینکه بدانید از چه حالت‌هایی در خشک کن می‌توان استفاده کرد، باید باز هم سری به برچسب روی محصول بزنید. اگر به اطلاعات روی محصول دسترسی ندارید، از خشک کن در حالت معمولی استفاده کنید؛؛ سعی کنید دور موتور را خیلی زیاد نکنید. چرا که ممکن است با چرخش زیاد به الیاف پارچه آسیب برسانید.

به هیچ وجه روتختی را با حوله‌ها خشک نکنید

این اشتباهی است که خیلی از تازه واردها انجام می‌دهند. با خشک کردن همزمان حوله‌ها و روتختی، باعث می‌شوید تا روتختی‌ها به شدت آسیب ببینند. نکته دیگر ضخامت بیشتر حوله‌ها نسبت به رو تختی و طولانی‌تربودن فرآیند خشک کردن آنها است.

روتختی جدید خود را قبل از استفاده بشویید

اگر همین امروز یک روتختی جدید خریده‌اید و با خود فکر می‌کنید نیازی به شستن آن نیست باید بگوییم اشتباه می‌کنید! در فرآیند تولید این محصولات، از مواد شیمیای استفاده می‌شود و معمولا بعد از خرید، هنوز هم بافت خشنی دارند. شست و شوی روتختی قبل از استفاده این مواد را از سطح روتختی پاک و بافت آن را نرم می‌کند.

از مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید

نه فقط برای روتختی، بلکه برای هیچ پارچه‌ای نباید از مواد شیمیایی قوی استفاده کنید. حتی توصیه می‌شود به جای پودر ماشین لباسشویی از مایع ماشین لباسشویی استفاده کنید. برای اینکه مطمئن شوید روتختی از لباسشویی جان سالم به در می‌برد، یک سری هم به برچسب محصول زده و دنبال شوینده مجاز بگردید.

 

 1. شستشوی روتختی

وقتی از مرحله آماده سازی گذشتید، زمان آن رسیده تا شستشوی روتختی را شروع کنید. اکثر لباسشویی‌های امروزی برای جنس‌های مختلف پارچه، حالت‌های شست و شوی مختلفی دارند؛ با این حال ما برای راحتی حال شما، نکاتی را در رابطه با شستشوی روتختی جنس‌های مختلف رو تختی برای شما آماده کرده‌ایم.

 • شستشوی روتختی‌ پنبه‌ای: برای این نوع روتختی بهتر است از یک شست و شوی ساده با دمای تقریبی بین 30 الی 40 درجه استفاده کنید.
 • شستشوی روتختی‌ کتان: برای شست و شوی روتختی‌های کتان می‌توانید از تنظیماتی سبک با دمایی بین 30 الی 40 درجه استفاده کنید.
 • شستشوی روتختی‌ ابریشمی: برای این روتختی‌ها بهتر است به هیچ وجه به سمت لباسشویی و آب گرم نروید. این روتختی‌ها را می‌توانید با دست و در آب سرد بشویید.

 

 1. خشک کردن روتختی

دقیقا مانند همه مراحلی که تا به اینجا طی کرده‌ایم، بهترین راه برای پیدا کردن بهترین روش خشک کردن روتختی، بررسی برچسب روی محصول است. با این حال خشک کردن روتختی‌ها روی طناب ریسک کمتری نسبت به خشک کردن آنها توسط خشک کن لباسشویی دارد. دقیقا مانند بخش شست و شو، نکاتی را در رابطه با خشک کردن انواع مختلف روتختی برای شما آماده کرده‌ایم.

 • روتختی‌های پنبه‌ای: بهترین گزینه برای خشک کردن این روتختی‌ها، آویزان کردن آنها روی بند است. البته اگر دوست دارید در نهایت با روتختی نرم و لطیف رو به رو شوید، بهتر است بعد از خشک شدن آن را اتو بکشید.
 • روتختی‌های کتان: روتختی‌های کتان را می‌توانید در دماهای بالاتر یا در خشک کن خود لباسشویی نیز خشک کنید؛ با این حال توصیه ما برای طولانی کردن طول عمر محصول، استفاده از بند رخت برای خشک کردن است.
 • روتختی‌های ابریشمی: در رابطه با این نوع روتختی، باید خیلی با احتیاط عمل کنید. به هیچ وجه از خشک کن استفاده نکنید! تنها راه خشک کردن این روتختی‌های گران قیمت، آویزان کردن آنها از بند رخت است.

 

تبریک… شستشوی روتختی با موفقیت انجام شد! اگر تمامی مراحل آورده شده در راهنمای شستشوی روتختی را دنبال کردید الان باید یک روتختی نرم و لطیف داشته باشید که کاملا تمیز شده است. اگر از روش دیگری برای شست و شوی روتختی‌هایتان استفاده می‌کنید، آن‌ها را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

 

 • modir
 • فروردین 6, 1400
 • 213 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه